Dinginliğin Keşfedilmesi

Şaşırtıcı derecede önemli ve hiç görmediğiniz bir şeyden bahsetmek istiyorum. Dinginlikten bahsetmek istiyorum. Bu öylesine büyük bir güçtür ki hem her şeyi içinde barındırır hem de her şeyin olmasına izin verir. İyisi ve kötüsü olmadan sadece izin verir. Aslında dünyada ki herkes sürekli ona bakıyor ama perdeler ile bakmaktadır. Yani düşüncelere boğulmuş şekilde bakmaktadır. Gözden kaçan ufacık detay içinde evrenleri saklar, huzur ve mutluluğun kaynağını barındırır. Ama nasıl oluyorsa binlerce yıldır gözden kaçırılmış önemsiz görünen küçük bir detaydan bahsediyorum. Adı dinginlik…

Zihinde yaşandığında dünyayı olduğu gibi görmek mümkün olmaz dünya hakkındaki fikirler ile sürekli detaylar ile meşgul olunur.

Bu detaylar sadece zihnin ilgilendiği sınırlı ve çevreden öğrenilmiş bazı detaylar olur. Komik ama insan dünyaya sabah uyandığından itibaren gece uyuyana dek bir kör gibi gezer. Gözlerinde fiziksel bir sorun bulunmayan ama göremeyen bir haldedir insanın durumu. Dinginlik ise, bu körlük haline bile izin verebilecek şekilde büyük, kabullenici ve şefkat doludur. Yaşam aslında şefkat doludur. Her an her canlıya her nesneye öyle büyük bir şefkat besler ki insanın görüş açısından ne görünüyor olursa olsun aslında şefkatin kaynağıdır aynı zamanda. Belki de dinginlik, şefkat, sevgi hepsi de aynı şeyi temsil eden okunuşları farklı birer kelimedir sadece. Tabi bu bir insanın bakış açısına göre böyle olmayabilir, insan sevgiyi bölümlere ayırır kişilere, olaylara ayırır. Şefkati kişilere göre ayırır. Dinginliği ise belki de hiç görmeden yaşamı sona erer.

Dinginliğe geri dönersek, onu tanımlamanın yolunu hiç bulamadım sadece anlatabilmek için benzetmeler kullanıp duruyorum. Çünkü öyle büyük ki tüm düşünceler onun içinde görünüp kaybolurlar. Böyle bir büyüklüğün karşısında ne anlatabilirsiniz, nede susabilirsiniz. Sussanız olmaz, anlatsanız hiç olmaz. Ama denemekten de zarar gelmez. Belki bir an için bunu okuyan siz değerli okuyucunun düşünceleri arasında bir boşluk yakalanır ve bir anda bu aşkı kendi gözünüzden görebilirsiniz. Yeni bir kelime ile devam ediyoruz aşk, evet tanrının aşkı tam olarak doğru kelime bunu anlatabilmek için. Bu öylesine bir aşk ki milyarlarca beden içinde görünür, tüm hayvanlar, doğa, ağaçlar, çiçekler, nesneler, insan yapımı eşyalar, denizler yani her şey onun için de görünür ve kaybolurlar. Ve inanılması zor bir şey ama bu sürekli olur. Böylesine büyük bir aşkın çocuğu olarak insan henüz kendini keşfetme yolunda adımlar atmaktadır. Bazen soruyorlar neden bu çabayı gösteriyorsun, neden bir günde aynı şeyleri onlarca yüzlerce defa tekrar tekrar anlatıyorsun diye, ben de size duyulan bu büyük aşk ile aynı bahçedenim çünkü. Tek sebep bu ve bunları anlatmak bile yine aşkın sonucu ve izniyle gerçekleşiyor. Bu beni özel kılmıyor, bu sizin gerçekten olduğunuz şeyin sonucudur. Yani dinginliğin…

Bu sizin gerçekten olduğunuz şeyin sonucudur. Yani dinginliğin…

Sanırım sepetten bir sır daha döküldü ve dinginliğin siz olduğunu söyleyiverdim. Size yabancı bir şeyden bahsetmiyorum. Hemen şimdi çıplak gözleriniz ile görebileceğiniz bir gerçeği anlatıyorum. Sadece bir an durun ve düşünce perdelerini indirmeden çıplak gözle bakın. O tüm çevrenizde o her şeyi kaplayan dinginliği fark edin. O sizden ayrı bir şey değil ve hiç olmadı. Hemen şimdi bu dinginliği görebilirsiniz. Bunun için olgunlaşmanız gerekmiyor, bunun için yoğun çabaya ihtiyacınız yok. Sadece lütfen bir an durun. Perdeleri indirmeden çevrenize bakın. Belki evinizin içindesinizdir, belki bir meydanda yüzlerce kişinin arasında, belki doğada ağaçların ortasında hiç fark etmez. Onu hemen şimdi görebilirsiniz. Sadece bıkmadan deneyin. Görene dek peşinin bırakmayın.

 

Yazar ve Danışman

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked*

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.