An ‘da kalmak hakkında yanlış bilinenler 1

Bana “an”da kalmak ile ilgili sorular yöneltildiğinde dikkatimi çeken bazı yargıların olduğudur. Belli ki bu yargıları, daha önce çeşitli kaynaklardan veya sınırlı geçmiş deneyimleri ile oluşturuyorlar. Aslında zihin için oldukça ideal bir yaklaşımdır. Bu yargılar içerisinde en popüler olanlardan biri “an”da kalmanın umursamazlık olduğu ile ilgilidir. Boş vermişlik, umursamazlık diye görünüyor. Bu yargıların bir çeşit savunma oldukları belli olsa da, gerçekte neler olup bittiği ile ilgili fikrimizin olmamasından kaynaklanır.

İnsanların çoğunluğu sürekli düşünmenin oldukça normal bir süreç olduğu konusunda hemfikirdir. Düşündükleri sürece sorumlu, umursar hatta duyarlı bir yaşam sürdürdüklerini düşünürler. Aslında sihirli kelime ‘düşünürler’ kısmıydı. Çünkü gerçekte bunların tam zıddını gerçekleştirirler.

 

Bunu biraz detaylandırmak ve örneklendirmek sanırım bakış açımızda yeni boşluklar oluşturabilir. İçinde bulunduğunuz an’a bir göz atalım. Her neredeyseniz, belki yalnızsınızdır veya yanınızda birileri vardır, çalışıyor olabilir, evde olabilir veya geziyor olabilirsiniz. Her ne yapıyor olursanız olun, dikkatinizi bir an için içinde bulunduğunuz an’a yöneltmenizi istiyorum. Eğer çevrenize bir an için dikkatle bakabilirseniz, sayamayacağınız kadar çok detay bulursunuz. Belki görsel, işitsel veya diğer duyu algılarınızla aldıklarınız ile onlarca hatta yüzlerce detay görebilirsiniz. Hatta uzağa bile bakmadan dikkatinizi bedeninize çevirseniz ve duyularınızı bedeninize yöneltseniz, yine benzer şekilde sadece şu “an”da olan onlarca, yüzlerce şey bulabilirsiniz. Örneğin kalbiniz atıyor; bunu hissedebilirsiniz, bunu duyabilirsiniz. Hatta bedeninizde kasılmış bazı noktalar tespit edebilir onların nasıl hisler verdiklerini fark edebilirsiniz. Eğer dışarıdaysanız bedeninize hafif bir rüzgâr değdiğinin farkına varabilirsiniz. Bunlar sadece sizin basitçe tespit edebilecekleriniz. Eğer çevrenizde ailenizden veya işten birileri var ise, her biri bir şeyle uğraşıyor veya bir şeyler yapıyor olmalı. Bir an için dikkat edin, çünkü çevrenizde sürekli olan bir şeyler vardır. Her an yeni bir an olarak sürekli değişkendir. Peki, şimdi bir an için bu çevrenizde olup bitenlerin farkına vardığınızı varsayalım, onlarca belki yüzlerce şey tespit edebilirsiniz.

Bir de diğer taraftan bakalım, sürekli düşünce süreci içindeyken tüm bunların farkında mıydınız? Belki birkaçının farkında olduğunuzu söyleyebilirsiniz ama sadece şu “an”da olan yüzlerce şey her an yepyeni şekilde gerçekleşiyor ve düşünce sürecindeyken bunların en fazla birkaçının farkına varırsınız. Şu “an”da olan diğer tüm detayları kaçırmış olursunuz. Çünkü siz düşünmeyi önemli görüyorsunuzdur. Sadece düşüncenizi umursuyorsunuzdur. Sürekli düşüncede olan bir kişi yaşamı umursamıyordur, çevresinde olanı umursamıyordur ancak bir tehdit veya önemli diye adlandırılan detay olduğunda fark etmeye çalışır ama onu da yine düşünerek yaptığından yüzeysel şekilde gerçekleştirebilir. Düşünerek çevremizi umursadığımız bir yanılgıdır, bir yanlıştır. Düşünceler umursanır, içeriğinde belki siz çevrenizdeki bir kişi için bir şey düşünüyorsunuzdur ama siz çevrenizdeki kişiyi henüz gerçekten fark etmemişsinizdir. Şu “an”da olup bitenle ilgilenmediğimizden zihin rüyasında kendimizi kandırmaya devam ederiz. Eğer içinde bulunduğunuz an’a değerini göstermezseniz, nasıl duyarlı olabilirsiniz?

Örneğin evdesinizdir, belki yanınızda eşiniz, sevgiliniz veya çocuklarınız vardır. Onlara gerçekten baktınız mı? Gerçekten tüm dikkatiniz ile iletişim kurdunuz mu? Yoksa kafanızda ki düşünceler vasıtası ile umursar bir hikayede mi bulunuyorsunuz? Düşünceler insanı o kadar meşgul tutar ki yaşama karşı tam bir duyarsızlık halinde yaşam tüketilir. Hâlbuki yaşam sizin dikkatinizi bekliyor, sevginizi ve ilginizi bekliyor.

Yaşamı umursamaya ne dersiniz? Gerçekten duyarlı olmaya hazır mısınız? Gerçekten mi?

Yazar ve Danışman

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked*

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.